در برابر اراده پولادین انسان همه سختى‏ها آسان می ‏شود.

بایدها

1 – از مرتب کردن خانه شروع کنید.

2 – درجه حرارت مطلوب برای خواب در واقع  عددی مابین 15-20 درجه سانتیگراد است.

3 – خواب کافی و مناسب در طول شب

4 – روشنایی و نور مناسب از عوامل ایجاد انرژی در شماست

5 – استشمام بوی اسطوخودوس قبل از خواب و نور شمع کمک شایانی به روند خواب افراد می کند.

6 – قهوه به علت میزان بالای کافئین خود در ایجاد انرژی و نشاط در شما موثر است.

7 –  با دقت به اهمیت کاری که در جلویتان قرار گرفته، در خود انگیزه بوجود بیاورید.

8 – در یک دفتر، نکات مثبت درون خودتونو در موقعی که انگیزه دارید بنویسید و هر موقع بی انگیزه شدید، به آن نوشته ها رجوع کنید.

9 – زمانی که روی کار های می گذارید را بهینه سازی کنید. به لیست کار هاتون رجوع کنید و آنها را اولویت بندی کنید.

10 – به جای اینکه به سختی ها و مشکلات در راه فکر کنید، به فواید و نتایج مثبت حاصله از قدمی که می خواهید بردارید، فکر کنید. وقتی به نکات مثبت و پاداش های انجام کار فکر کنید، بازدهی شما خیلی بیشتر خواهد شد.

11 – به عواقب تسلیم به تنبلی و انجام ندادن وظایفتان فکر کنید.

12 – کارهای دشوار و سخت تر را اول انجام دهید.

13 – قدم به قدم پیش روید.

برای رسیدن به اهداف، باید پله پله بالارفت و موفقیت یه شبه بدست نمی آید !

رم یک شبه ساخته نشد (1000 سال طول کشید !!!)

نمی‌توانید یک شبه یک تاجر، دونده، آشپز یا کارمند عالی شوید. بارها و بارها شکست خواهید خورد و این امری طبیعی است. این به این معنی است که شما هنوز در حال پیشرفت هستید.

 

14 – پیشرفت خود را به طور مستمر ارزیابی کنید.

15 – برای کارهایتان ضرب العجل تعیین کنید.

16 –  اجتماعی باشید ، بیرون بروید و با برخی از دوستانتان ملاقات کنید، یا دوستان جدیدی پیدا کنید.

17 – به منظور رسیدن به هدف مورد نظر از یک برنامه مدون و جدول زمان بندی شده‌ای استفاده کنید.

18 –  به خودتان برسید.

19 –  با به خاطر آوردن توانایی‌ها و استعدادها و موفقیت‌های گذشته خویش و توجه به نقاط قوت زندگی، یاس و نا امیدی نسبت به آینده را به امیدواری و خوشبینی نسبت به آینده تبدیل کنید.

20 – مسافرت یا حتی یک گردش کوتاه می‌تواند از آدمی بی‌حوصله یک آدم شاد و پرنشاط بسازد.

21 – توجه و توکل به خداوند را در انجام کارها

22 – چیز جدیدی یاد بگیرید، شاید چیزی که نیاز دارید یک محرک ذهنی باشد.

23 – توجه کردن را تمرین کنید.

24 – بسیاری از ما زمانی برای بوییدن گل‌ها نمی‌گذاریم. با ولع غذا می‌خوریم تنها برای این که سراغ دسر برویدم، یا صرفاً سیرشده و بخوابیم. همیشه به جای این که به زمان حال فکر کنیم، به مرحله بعدی کار فکر می‌کنیم. وقتی شروع به زندگی کردن در زمان حال کنیم ، از فواید آن بهره‌مند می‌شویم.

25 – تصمیمات به جا و پر ارزش گذشته‏ خود را به یاد ‌آورید و توجه کنید که چون گذشته براى انجام دادن کارهاى مهم آمادگى دارید.

26 –  ورزش مستمر و منظم

27 –  فعال نگه داشتن بدن به شما کمک خواهد کرد که ذهن را فعال نگه دارید

28 –  لباس متفاوت بپوشید.

29 –  آخر هفته، قطعا به تفریح نیاز دارید‌. صبح روز تعطیل باید بیرون بزنید.

30 –  برای روز تعطیل همیشه جایی را برای تفریح تنهایی درنظر بگیرید.

31 – رنگ‌تان را تغییر دهید

32 – ویژگی روز تعطیل، تغییر برنامه عادی است.

33 –  با توجه به توانایی‌ها و استعدادهای خویش هدفی معقول و قابل دسترسی و مطابق با شرایط و امکانات موجود برای خود ترسیم کنید.

34 – خودتان را گرم کنید!

35 – خواندن کتاب

36- خودتان را با چیزی سرگرم کنید

37 – با دوستان‌تان ارتباط برقرار کنید

38 – شب‌ها زود بخوابید!

39 – به اندازه کافی گوشت قرمز، گوشت طیور، ماهی، لوبیا و غلات غنی شده مصرف کنید.

40 – بهره مندی بیشتر از خواص غذاهای غنی از تریپتوفان و پروتئین، این مواد را همراه با کربوهیدرات مصرف کنید. منبع این نوع غذاها شامل مرغ، ماهی، تخم مرغ، لبنیات، لوبیا و دانه هاست. آهن، ویتامین های B، فولات و سلنیم نیز در رفع بی حوصلگی موثر است.

41 – با نوشیدن ۶ تا ۸ لیوان آب در طول روز و پرهیز از مصرف کافئین آب بدن را حفظ کنید.

42 – با خوردن لوبیا، سبزی های برگ سبز و عدس با ترس مقابله کنید.

43 – مصرف ماهی های چرب عملکرد شناختی فرد و میزان تمرکز را بهبود می بخشد.

44 – چای سبز نیز برای تنظیم میزان قندخون مفید است

45 –  مشکل اصلی را پیدا کنید. هر بار که تنبل می‌شوید، فکر کنید ببینید واقعاً چه اتفاقی افتاده است. تنبلی معمولاً علامت است نه خود مشکل. چه چیزی باعث شده انگیزه نداشته باشید؟ خسته‌اید، توان ندارید، ترسیده‌اید، ناراحتید یا بی‌انگیزه شده‌اید ؟ به احتمال زیاد مشکل کوچک‌تر از چیزی است که فکر می‌کنید و می‌توانید راحت تر از چیزی که تصور می‌کنید، آن را پشت سر بگذارید.

46 – اگر احساس می‌کنید دیگر توان ندارید، یک قدم به عقب بردارید. کارهای بزرگ را به کارهای کوچک‌تر تقسیم کنید. فهرستی از اولویت‌های خود تهیه کنید و هر بار یکی از آن‌ها را انجام دهید.

47 – هر بار که می‌بینید کارهایتان را طبق استاندارد انجام نمی‌دهید، گفتگوی درونی خود را مثبت کنید: “صبح خیلی آهسته کار می‌کردم اما الآن وقت آن رسیده که فعالیت کنم. اکنون بعدازظهر است و دست به کار می‌شوم” . وقتی نتایج تغییر ذهنی مثبت و تأثیر آن بر تغییر دیدگاه خود را مشاهده کنید، شگفت‌زده خواهید شد.

48 – سرعت خود را زیاد کنید .

49 – از رختخواب بیرون بپرید. ذهن شما سر نخ‌هایی را دنبال می‌کند که بدن شما به او می‌دهد. اگر از رختخواب بیرون بپرید، ذهن شما آماده و مشتاق فعالیت می‌شود. این کار باعث افزایش گردش خون می‌شود. ممکن است از این کار خوشتان نیاید اما اگر بتوانید خود را مجبور به این کار کنید، پس از آن خیلی سر حال تر خواهید بود.

50 – دفتر یادداشت روزانه : در این دفتر یادداشت، هر روز فعالیت‌های مد نظر و این که چه چیزهایی در این مسیر به شما در رسیدن به هدف کمک کرده و چه چیزهایی مانع آن شده است را ثبت کنید تا بتوانید به خوبی آن‌ها را مدیریت کنید.

51 – از تخته یا برد تصویری استفاده کنید و همه اهداف و رویاهای خود را در آن بگذارید. می‌توانید کارهای خلاقانه انجام داده و از تصاویر، مقالات مجله‌ها و غیره استفاده کنید.  از این برد می‌توانید به عنوان نقشه‌ای برای رسیدن به اهداف استفاده کنید. هر روز پس از بیدار شدن به این برد نگاه می‌کنید و به اهدافی که در نظر دارید تمرکز می‌کنید. این کار به شما روحیه داده و الهام‌بخش شروع روزتان و تلاش در جهت اهداف خواهد بود.

52 – به خود بگویید که می‌توانید کاری انجام دهید. عمل همه چیز را تغییر می‌دهد. یک لحظه منفعل و سست هستید و لحظه‌ای دیگر سخت تلاش کرده و اوضاع  را تغییر می‌دهید چون تصمیم گرفته‌اید و حرکت کرده‌اید. شما صرفاً چیزی که در گذشته بوده‌اید نیستید، بلکه همیشه می‌توانید دوباره خود را بسازید و تغییراتی ایجاد کنید. فقط باید به آن فکر کنید و باور داشته باشید.

53 – اگر احساس می‌کنید گیر کرده‌اید، کاری کنید که از این حالت خارج‌شده، کار را ادامه دهید و به خود بگویید با وجود عادت‌های قدیمی عدم تلاش و کرختی، از این لحظه فرد دیگری هستم و فعالیت می‌کنم. چیزی که به خود میگویید باید مربوط به زمان حال باشد، زبان شرطی، آینده یا گذشته نباید بخشی از گفتگوی شما را تشکیل دهد و هرگز نگویید “اگر”. اگر مربوط به افرادی است که واقعاً نمی‌خواهند کاری انجام دهند.

54 – در مورد فعالیتتان آگاهانه‌تر فکر کنید و سراغ کارهایی می‌روید که واقعاً می‌خواهید انجام شود.

55 – دوش بگیرید.

56 – پیک پیتزا هستید که دلتان می‌خواست در بورس سهام می‌بودید، یا فردی هستید که همیشه روی مبل لم می‌دهد و معتاد تلویزیون است و آرزو دارد در دوی ماراتون شرکت می‌کرد، تغییر لباس می‌تواند رفتار شما را تغییر دهد. اگر باور نمی‌کنید این‌طور فکر کنید: فردی که کت و شلوار می‌پوشد را چطور می‌بینید؟ پس از مدتی این فرد وارد زندگی ای می‌شود که متناسب با لباسی است که می‌پوشد. پس اگر می‌خواهید بدوید لباس مناسب آن را بپوشید، چون در نهایت با خود به این نتیجه می‌رسید ” چرا ندوم!”

57 – شروع کنید. همه چیز از جایی شروع می‌شود،

58 –  از عهده این وضعیت براییم را به ما نشان می‌دهد. وقتی کار دشوار را آهسته‌آهسته انجام می‌دهید، برای ادامه کار باانگیزه مانده و کمتر برایتان سخت به نظر می‌رسد.

59 – نمی‌توانید انتظار داشته باشید که زندگی آسان باشد، زندگی اغلب دشوار و گاهی اوقات واقعاً دشوار است، اما شگفت‌انگیز، غافلگیرکننده، هیجان‌انگیز و پر از امید نیز هست.

60 – هر بار که کاری برایتان دشوار و نامطلوب به نظر رسید، فقط آن را شروع کنید و درباره آن بحث نکنید و عذر و بهانه نتراشید، با آن مبارزه نکنید فقط قدم به قدم با مسئله رو به رو شوید.

61 –  آرام‌آرام پیش بروید. کاری که می‌خواهید انجام دهید را حتماً به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید. هرقدر وظایف کوچک‌تر باشند بیشتر قابل دستیابی بوده و شدنی‌تر به نظر می‌رسند

62 – وقتی می‌خواهید از کاری سراغ کار دیگر بروید، نقطه انفصال مشخص داشته باشید تا هنگامی که بعداً دوباره به آن گردید، بتوانید از همان جا کار را ادامه دهید.

63 – تصور کنید که یکسری از کارها را انجام داده‌اید و حس پیشرفت و دستیابی به اهداف ناشی از آن را پیش‌بینی کنید تا انگیزه بگیرید.

64 – به خود انرژی بدهید. شما مربی و منشأ الهام خود هستید. می‌توانید با گفتن حرف‌های انرژی دهنده و الهام‌بخش به خود و تأیید عملکرد، خود را وارد عمل کنید. به خود چنین چیزهایی می‌توانید بگویید: “می‌خواهم این کار را انجام دهم”، “این کار را هم اکنون انجام می‌دهم” و “وقتی این کار انجام شد استراحت می‌کنم، برای تمام کردن این کار مستحق استراحت هستم”. این حرف‌ها را در صورت لزوم با صدای بلند به خود بگویید، با این کار انگیزه بیشتری پیدا می‌کنید. برای برخی از افراد، خواندن آهنگین جملات انرژی‌بخش در طول روز همانند “من می‌توانم، من میدانم” می‌تواند مفید باشد.

65 – کمک بگیرید.

66 – اطراف خود را پر از افرادی کنید که شما را حمایت کرده و باعث ایجاد انگیزه در شما شوند. خود را با افرادی احاطه کنید که به شما روحیه می‌دهند، چه از طریق رسانه‌ها، تکنولوژی یا چیزهای دیگر. عشق، پشتیبانی، و دلگرمی از دیگران می‌تواند قوای درونی شما را تقویت کند.

67 – انضباط فردی، شامل انجام کارهایی که باید انجام شود در زمان مقرر می‌شود، چه برایتان جالب باشد چه نباشد. این سخت‌ترین بخش کار است. تعادلی بین سخت‌گیری و  مدارا با خود برقرار کنید و کار را بر لذت اولویت دهید.

68 – هر قدم که برمیدارید، از خود تمجید کنید.

69 – راهی پیدا کنید که خود را تشویق کنید. به این صورت، انجام یک کارِ یا هدف هر بار احساسِ بسیار خوبی به شما می‌دهد.

70 – با تبریک گفتن به خود، دستاوردهای خود را جشن بگیرید. مثلاً بگویید “آفرین، در مسیر موفقیت قرارگرفته‌ای، اگر این راه را ادامه بدهی موفق می‌شوی”. از آنجایی که موفقیت‌های بزرگ از موفقیت‌های پیوسته و کوچک تشکیل می‌شوند (هر دستاورد کوچک باارزش است)، باید تلاش خود را تصدیق کنید.

71 – هر هفته اهداف خود را بنویسید.

72 – در مسیر خود باقی بمانید. گاهی اوقات حرکت در مسیر سخت تر می‌شود، و بعضی از مواقع برگشتن به کار پس از پاداش کمی سخت است. در چنین مواقعی باید از پتانسیل‌های درونی خود استفاده کنید و اهداف خود را به یاد بیاورید تا بر آن‌ها متمرکز بمانید. در چنین شرایطی از این احساس موفقیت در خود به بهترین شکل استفاده کنید و به محض اینکه پاداش تمام شد، از آن برای شروع کار دیگری بهره ببرید.

73 –  احساس مشغول به کار بودن و احساس خوب ناشی از دستیابی به اهداف را به یاد بیاورید. هر چه زودتر کار را دوباره شروع کنید بیشتر احساس اعتمادبه‌نفس می‌کنید و زودتر این احساسات خوب دوباره تکرار می‌شوند.

74 – وقتی احساس تنبلی می‌کنید آب سرد بنوشید. آب، مغز شما را تحریک کرده و تمایل به حرکت و انجام کار را افزایش می‌دهد.

75 – از تکنیک ۲۰/۱۰ استفاده کنید. تکنیک ۲۰/۱۰ به معنی ۲۰ دقیقه انجام کار (نظافت، مطالعه و غیره) و سپس ۱۰ دقیقه استراحت است. ۴۵/۱۵ نیز به همین صورت است یعنی ۴۵ دقیقه کار و ۱۵ دقیقه استراحت. در صورت لزوم ابتدا با ۱۰/۵ شروع کنید و به تدریج پیش بروید.

76 – وقتی به این فکر می‌کنید که کاری را انجام دهید یا نه، با خود فکر کنید “کاری را که باید انجام بدهم انجام می‌دهم، تا بتوانم کاری را که می‌خواهم انجام بدهم انجام دهم”.

77 – انجام مدیتیشن، می‌تواند با بهبود هوشیاری و آگاهی شما نسبت به حال حاضر، به کاهش تنبلی کمک کند چرا که شما به تنفس، حالت بدن، و پنج حس خود و نیز ظرفیت کنترل و تمرکز افکار ، هیجانات و انرژی مثبت توجه می‌کنید.

 

نبایدها:

1 – رنگ آبی به علت ماهیت سرد خود باعث کاهش سرعت ضربان قلب، کاهش فشار خون و ایجاد احساس خواب آلودگی در شما می شود.

2 – مواد غذایی کربوهیدرات دار و یا مواد قندی احساس تنبلی و خستگی بیشتری در افراد به وجود می آورند.

3 – زمان تماشای برنامه های تلویزیونی خودتان را تنظیم و محدود کنید تا به کارهای روزانه تان آسیبی وارد نشود.

4 – بعضی اوقات انقدر کار داریم که دستپاچه می شویم و آخرش هم هیچ کاری را به سرانجام نمی رسانیم.

5 – اگه فکر میکنید نیاز به یه زمان برای شارژ باتری هاتون دارید، پس انجامش بدید. گاهی نیاز به استراحت دارید. اما سعی کنید میزانش کم باشه تا شتاب خودتونو از دست ندید و شُل نشین ! به طور مثال میتونین در یک ساعت، ۴۵ دقیقه اول را کار کرده و ۱۵ دقیقه باقی مانده را استراحت کنید. حفظ این روتین در ساعات کاری یا فعالیت های مورد علاقتون در روزهای متوالی و به صورت مستمر میتونه به راحتی باعث ایجاد حس خوش در شما و باعث درمان تنبلی درونیتان بشه.

 

6- بهانه های خودت را بشناس و به آنها غلبه کن

7 – به هم خوردن بیش از حد نظم ذهنی و بدنی شما، یكی از اصلی‌ترین دلایل كسل شدن است.

8 – تردید در تصمیم ‏گیرى و تاخیر در عمل، سبب از دست رفتن منافع معنوى و مادى فراوان می ‏شود و زیان‏هاى بسیار را به ارمغان مى‌آورد.

9 – عادت‌های بدتان را کنار بگذارید!

10 – در ناخودآگاه ما وقایع زیادی می‌گذرد که آن‌ها را در نظر نمی‌گیریم. از رنگ نامناسبی که جلوی چشممان است گرفته تا نور نامناسب اتاق و عدم تعادل در شکل و ظاهر محیط. با ساماندهی از این مزاحمت‌های کوچک اما قدرتمند خلاص می‌شوید.

11 – به گفتگوی درون خود توجه کنید. گاهی اوقات رفتارها افکار را ایجاد می‌کنند و گاهی برعکس است. از گفتگوی منفی درونی دوری کنید. گفتن این که “من چقدر تنبل و بی‌ارزشم” کمکی به شما نمی‌کند بنابراین دست از این کار بردارید. شما کنترل گفتگوی درونی خود را دارید.

12 – چند کار را همزمان انجام ندهید. وقتی چند کار با هم انجام می‌دهد، بازدهی مغز انسان پایین می‌آید، چون فشار دائمی وجود دارد که چند کار را به صورت هم‌زمان در ضرب‌الاجل آن‌ها انجام دهید، به عبارت دیگر انجام چند کار همزمان ذهن ما را کند می‌کند. برای افزایش کارکرد خود، کارها را به ترتیب اولویت انجام دهید.

13 –  تا زمانی که هنگام استراحت فرا برسد، استراحت نکنید.

14 – پس از اتمام یکی از وظایف یا اهداف، هر چقدر برای شروع دوباره کار بیشتر تعلل کنید، شروع سخت تر می‌شود.

15 – تسلیم نشوید. پیدا کردن انگیزه یک چیز است و حفظ آن در حین سختی به خصوص در مواجهه با مشکلات پیش‌بینی‌نشده چیز دیگری است. باید بدانید که وقفه و اختلال اغلب بدون دلیل ایجاد می‌شود و تلاش‌های شما را خراب می‌کنند. به جای این که بگذارید عقب‌نشینی انگیزه شما را از بین ببرد، ببینید چرا چنین چیزی اتفاق افتاده و نگذارید شما را دلسرد کنند. شما تنها نیستید و متمرکز ماندن بر غلبه بر چالش‌ها، یکی از بهترین راه‌های مواجهه با مسئله و بازگشت به مسیر است. به خود یادآوری کنید چقدر می‌خواهید به هدف خود دست بیابید، و در صورت نیاز کمک بگیرید، و فهرستی از اهدافی که پیش از این به آن‌ها دست‌یافته‌اید تهیه کنید، و از تسلیم شدن خودداری کنید.

تکنیک کایزن:

نباید روش زندگیتان را  ناگهان تغییر بدهید. بلکه این تغییر باید آرام یعنی در مدت مناسب و خردمندانه یعنی با باور درونی باشد. شما باید تمرین کنید. هر روز، در یک زمان مشخص، و تنها برای یک دقیقه انجام بدید و نه بیشتر!

عادت جدید شما باید در اثر خود شناسی و تجربه زندگی شما اتفاق بیوفته.

اگه قرار باشه اون کار روزی ۳۰ دقیقه تا یکساعت زمان ببره. ما معمولا بهونه ای برای انجام ندادن کاری پیدا می کنیم.

ولی انجام اون برای ۶۰ ثانیه بدون هیچ دردسری کاملا شدنیه.

دلیل تنبلی خودتونو بشناسین و سعی کنین این عادت ۱ دقیقه رو حفظ کرده و ازش بهره ورداری کنید. پس قدم به قدم جلو برین تا قدمهاتون در مسیر درست تعالی شخصی قرار بگیره.

رای درمان تنبلی باید گفت که تکنیک کایزن یا اصل یک دقیقه ای با دو تغییر مهم به ما کمک میکنه که از دلیل تنبلی را بشناسیم و دست برداریم و عادت های جدید و سازنده رو در پیش بگیریم:

  • از میان برداشتن موانع ذهنی با کوتاه کردن زمانی که هر روز به اون فعالیت اختصاص میدیم
  • ایجاد حس موفقیت و دستیابی با تقسیم کردن هدف بزرگ به اهداف کوچکتر روزانه کاملا در دسترس

برای جلو رفتن و پیشرفت باید حس پیروزی و موفقیت رو تجربه کنید.

همین که این حس ها رو در خودتون ببینید، کم کم زمان بیشتری برای اون اهداف اختصاص میدید.

شاید اولش فقط یه ۵ دقیقه بیشتر وقت بذارید ولی خیلی زود تبدیل میشه به نیم ساعت و بعدا حتی بیشتر.

تنها کاری که باید بکنید اینکه بفهمید به چی می خواهید دست یابید و هر روز در زمان مشخصی به اندازه یک دقیقه روی آن وقت صرف کنید.

 

Categories:

Comments are closed

غلبه بر تنبلی و بی حوصلگیهفته چهارم

1 – توجه کردن را تمرین کنید.

2 – شروع به زندگی کردن در زمان حال کنید.

3 –  تصمیمات به جا و پر ارزش گذشته‏ خود را به یاد ‌آورید و توجه کنید که چون گذشته براى انجام دادن کارهاى مهم آمادگى دارید.

4 – به طور مستمر و منظم ورزش کنید.

5 – صبح روز تعطیل باید بیرون بزنید.